SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

"Sokolovský" Švýcar ovlivnil tvář celého regionu

Karlovarský deník - 30. 3. 22:00

Karlovy Vary – Přednáška Stavby „sokolovského“ Švýcara v Karlových Varech se uskuteční ve středu v karlovarském muzeu na Nové louce. Přednášet bude Michael Rund.

Přednáška volně navazuje na výstavu Slavné vily Karlovarského kraje a mapuje život a dílo „sokolovského“ Švýcara, architekta Heinricha Scherrera, který působil v celém dnešním Karlovarském kraji. Je autorem téměř stovky staveb a ovlivnil tvář celého karlovarského regionu.

Mezi největší stavby patří areál nemocnice v Aši a bývalá dřevařská průmyslovka v Kynšperku. V Sokolově navrhl například přestavbu bývalé spořitelny na Starém náměstí a několik vil. Scherrerovy stavby lze najít také v Mariánských Lázních a Královském Poříčí. Jeho stavby již byly dokonce prezentovány v rámci cyklu Šumná města, kdy architekt David Vávra navštívil v Chebu Zartnerovu vilu, jejíž interiér ve stylu art–deco v roce 1934 navrhl právě Scherrer.

V Karlových Varech jsou jeho dílem například Vila doc. Doberauera (součást dnešního komplexu Sanssouci) a Vila Fríska, dva další vilové domy stojí v ulici Krále Jiřího.

Heinrich Scherrer se narodil 18. 6. 1897 ve Schaffhausenu ve Švýcarsku. Studoval architekturu v ateliéru u profesora Richarda Berndla v Mnichově. Kolem roku 1919 spolu s profesorem Berndlem spolupracoval na projektu a realizaci loveckého zámečku pro uhlobarona Albrechta Weinkauffa v Lužci u Nejdku. Scherrer poté žil a pracoval v Sokolově, kde si 4.9.1926 vzal za ženu dceru A. Weinkauffa Marii Antonii.

Bydleli v domě v Nádražní ulici 38 (dnes ČEZ). Dne 26. 3. 1930 se v Karlových Varech narodil syn Paul Albrecht Scherrer. Dne 11. 9. 1933 se také v Karlových Varech narodila dcera Johanna Irmgard Scherrer. Ta v současnosti bydlí v Zürichu ve Švýcarsku.

Její dcera Andrea Wittwer-Fleuti působí také v oblasti architektury – má vlastní CAD kresličský ateliér. V roce 1946 byla rodina Scherrerova nucena odejít do Švýcarska. Heinrich Scherrer umírá 10. 2. 1970 v Zürichu.

Přednáška se uskuteční 31. 3. 2010, začíná v 17 hodin.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník