SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Stavební klenoty jsou i na Žďársku

Lenka Mašová - Žďárský deník - 2. 10. 04:01
Stavební klenoty jsou i na Žďársku

Žďársko - Desítka staveb ze žďárského okresu je zařazena v knize Slavné vily kraje Vysočina. Ta je součástí stejnojmenného projektu patřícího do celorepublikové prezentace Slavné vily Čech, Moravy a Slezska.

Publikace s vysočinskými významnými objekty bude pokřtěna v oblastní galerii v Jihlavě 3. října. Cílem je představit dosud méně známou tvář moderní architektury kraje, historii rodinných sídel, životních příběhů i osudů domů samých. „Vily byly vybírány podle architektonického významu. Nakonec bylo z objektů v kraji Vysočina vybráno padesát jedna staveb,“ popsal autor projektu Oldřich Janota.

Do desítky vybraných zajímavých objektů se „vešly“ například dvě stavby z Velkého Meziříčí. „Jedná se o Jelínkovu vilu a vilu naproti gymnáziu v Sokolovské ulici,“ řekl starosta Meziříčí František Bradáč.

Zajímavá vila Gustava Jaroška je k vidění v Dalečíně. „Objekt je v soukromém vlastnictví a funguje jako příležitostná ubytovna pro turisty,“ uvedl starosta Dalečína Pavel Kadlec.

Jimramovu umístění mezi místy se slavnými budovami zajistil objekt Josefa Železného v Dolní ulici. „Těší nás, že se vila dostala mezi nejzajímavější stavby na Vysočině, zajímavých staveb by se našlo v Jimramově více. Například secesní vila stavitele Veselského. Ta byla nedávno vyhlášena památkou a myslím si, že je trochu opomenuta,“ vyjádřil se starosta Jimramova Pavel Kalášek.

Okresní město na seznam vil „přispělo“ čtyřmi stavbami. Kromě takzvané letní prelatury a zámku pořadatele akce zaujala vila Josefa a Barbory Smeykalových ve Veselské ulici a dům Františka Víznera v Sychrově ulici.

Křižanov se může pyšnit vilou Růženy a Josefa Požárových a letním domem Antonína Podrábského.

V jihlavské oblastní galerii bude křestem knihy Slavné vily kraje Vysočina zahájena stejnojmenná výstava. Ta obsáhne například výstavní panely s texty, mimo jiné i o osudech stavebníků, aktuální i dobové fotografie, obrazy, modely domů či architektonické plány.

Výstava potrvá do 2. listopadu. Projekt pořádá umělecká agentura Foibos, která již podobným způsobem představila architektonické klenoty v dalších místech České republiky.

Slavné vily na Žďársku

– Jelínkova vila, Velké Meziříčí
– vila naproti gymnáziu, Velké Meziříčí
– vila Růženy a Josefa Požárových, Křižanov
– letní dům Antonína Podrábského, Křižanov
– vila Gustava Jaroška, Dalečín
– vila Josefa Železného, Jimramov
– letní prelatura, Žďár nad Sázavou
– zámek, Žďár nad Sázavou
– vila Barbory a Josefa Smejkalových, Žďár nad Sázavou
– dům Františka Víznera, Žďár nad Sázavou

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník