SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

V Národní technické knihovně začíná výstava o slavných vilách

Český rozhlas - 20. 10. 20:12
V Národní technické knihovně začíná výstava o slavných vilách

Národní technická knihovna v Praze otevírá výstavu s názvem Slavné vily Čech, Moravy a Slezska. Dnešní vernisáž zároveň pokřtila i stejnojmennou publikaci, která právě vychází. Ta mapuje příklady vilových staveb a rodinných domů, líčí jejich vznik a následné osudy i jejich současný stav.

Expozice nabízí výběr sto dvaceti nejzajímavějších vil. Najdete mezi nimi například i takové poklady jako jsou Tugendhatova nebo Müllerova vila. Výstava je koncipovaná chronologicky a stylově.

„V první části je, řekněme, klasicismus. To znamená první půlka devatenáctého století. Romantismus a vilová architektura v českých zemích se začala rozvíjet intenzivně od šedesátých let devatenáctého století, takže pak už to začíná hodně přibývat,“ říká jeden z autorů výstavy a publikace Pavel Zatloukal.

„Předtím to jsou víceméně aristokratické záležitosti, pak už přichází měšťanská kultura. Historismus, secese, dvacátá a třicátá léta, poválečná doba a také současnost,“ doplňuje Pavel Zatloukal.

Expozice bude doplněna také nábytkovým a užitým designem. V rámci výstavy je navíc připravena řada doprovodných programů. Lidé se tak mohou těšit na zajímavé přednášky, diskuze nebo exkurze po slavných vilách v Praze a středních Čechách. Program je ale připravený i pro děti.

Výstava bude v prostorách budovy Národní technické knihovny v pražských Dejvicích od dneška do 28. listopadu.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník