SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

V Trmalově vile bude zahájen Rok Pavla Janáka a Josifa Plečnika

Archiweb; ČTK - 22. 1. 23:00
V Trmalově vile bude zahájen Rok Pavla Janáka a Josifa Plečnika

Praha - V Trmalově vile v Praze - Strašnicích bude dnes zahájen Rok Pavla Janáka a Josipa Plečnika. Celoroční program, který má zahrnovat výstavy, přednášky a exkurze po stavbách, chce veřejnosti připomenout dva významné architekty.

Dnes přesně před 140 lety se narodil slavný slovinský architekt a urbanista Plečnik. Jeho jméno je v Čechách spojeno především s Pražským hradem, jehož architektem byl v letech 1920 až 1934. Výročí letos slaví také Plečnikův kostel Nejsvětějšího srdce Páně, který dominuje pražskému náměstí Jiřího z Poděbrad. Plečnik ho dokončil před 80 lety.

Janák, od jehož narození uplyne v březnu 130 let, byl nejen významným architektem, ale také návrhářem a teoretikem, rektorem Uměleckoprůmyslové školy a po Plečnikovi také hlavním architektem Pražského hradu. Janák se zabýval také problematikou urbanismu, jeho nejznámější urbanistickou realizací je pražská osada Baba.

V Trmalově vile budou do konce února k vidění i bytové doplňky obou architektů - z Uměleckoprůmyslového muzea bude zapůjčeno Janákovo originální křeslo, židle a stoleček, z galerie Modernista pak Janákova kubistická keramika. Slovinského architekta Plečnika připomene křeslo zapůjčené ze sbírek Pražského hradu.

Loňský rok věnovala umělecká agentura Foibos, která akce pořádá, zakladateli moderní české architektury Janu Kotěrovi.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník