SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vily slavné a skvostné, české a slovenské

ČT 24 - 4. 5. 05:51
Vily slavné a skvostné, české a slovenské

Praha – V unikátních prostorách nové budovy Fakulty architektury ČVUT v Praze–Dejvicích se ode dneška návštěvníkům představí slavné vily Čech, Moravy, Slezska a také Slovenska. Výstava nahlíží do světa architektury rodinného bydlení v širokém kontextu slohů, doby, prostředí a životních stylů. K vidění je 120 vil v Čechách a 65 vil na Slovensku, panely s texty a bohatým obrazovým materiálem doprovodí v obou částech výstavy jejich trojrozměrné modely.

Expozici doplní doprovodný program, který bude částečně propojen s nedávno zahájeným Rokem Jana Kotěry. Pro návštěvníky budou připraveny přednášky a komentované prohlídky, vedené předními odborníky na architekturu, na programu bude také procházka po vilách na Hanspaulce.

Půl roku po úspěšné výstavě v Národní technické knihovně se veřejnosti opět představí Slavné vily celé České republiky, tentokrát ovšem v konfrontaci se svými sousedkami ze Slovenska. Expozice představí výběr 120 vil z České republiky a 65 vil ze Slovenska. Texty na výstavních panelech jsou doplněny novými i dobovými fotografiemi a plány. Česká část výstavy se zaměřila na vily od 19. století do současnosti, slovenský výběr je bohatší například o dva příklady římských vil ze 3. století. Kromě výstavních panelů budou k vidění trojrozměrné modely českých i slovenských vil.

Stavby charakterizují nejen své tvůrce, ale i majitele a obyvate

Individuální bydlení je oblastí, kde experimenty tvůrců nacházejí úrodnou půdu. Proto na vilových stavbách můžeme vyložit a interpretovat celé dějiny architektury. Tak je tomu i v českých zemích a na Slovensku, a to nejen v metropolích v Praze, v Bratislavě a v Brně, ale ve všech regionálních průmyslových, hospodářských a kulturních centrech a leckdy i na venkově. Výstava nechává nahlédnout do doby a prostředí vzniku staveb Jana Kotěry, Josefa Gočára, Dušana Jurkoviče, Michala Milana Harmince a dalších významných architektů a stavebníků.

Expozice bude doplněna bohatým doprovodným programem, zahrnujícím přednášky, komentované prohlídky a exkurze. Z Prahy, kde potrvá do 27. května, poputuje na Moravu, a to do Muzea umění v Olomouci, odkud se dále posune do Ostravy a následně přes hranice do Bratislavy.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1
(hodnotilo 2 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník