SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Děkujeme
za podporu
a spolupráci

Hl. město Praha

MČ Praha 10

Strom

John Deere

Alvarez

Vernisáž výstavy Slavné stavby Františka Bílka a manželů Petříkových v Trmalově vile

FOIBOS - 6. 11. 14:00
Vernisáž výstavy Slavné stavby Františka Bílka a manželů Petříkových v Trmalově vile

V pondělí 12. listopadu 2012 se od 18 hodin uskuteční v Trmalově vile vernisáž výstavy Se slavnými architekty po Jihočeském kraji - Slavné stavby Františka Bílka a manželů Petříkových.

Projekt Se slavnými architekty po Jihočeském kraji má pomoci poznávat bohatství dědictví moderní architektury XX. století, jak nám je zanechali slavní jihočeští rodáci František Bílek a Theodor a Milada Petříkovi a to nejen na Táborsku.

Podnětem k putování byla snaha přiblížit chýnovského rodáka Františka Bílka, slavného českého grafika, sochaře, autora užitého umění a symbolisty období secese také v méně známé roli architekta. Vedle něj potom neprávem zapomínané významné architekty prof. Theodora Petříka a jeho manželku Miladu, rozenou Pavlíkovou, oba táborské rodáky.


Příležitostí k tomu jsou životní výročí Bílkovo i Petříkovo.

Od narození chýnovského rodáka Františka Bílka uplyne 6. listopadu 2012 140 let
V Táboře vystudoval gymnázium a pak v letech 1887–1890 studoval malířství u profesora Maxmiliána Pirnera na Akademii výtvarných umění v Praze. František Bílek – umělec, představitel epochy symbolismu a secese - byl nejen sochař, řezbář a keramik, ale byl i grafik, kreslíř, ilustrátor, autor návrhů knižních vazeb i různých druhů užitého umění a také dobrý architekt. V Chýnově navrhl stavbu venkovského stavení s ateliérem, v němž byl i pokoj pro Bílkovy přátele Julia Zeyera a Otokara Březinu. Vedle „Chaloupky“ v Chýnově navrhl také vlastní vilu v Praze; navrhoval i jiné různé kusy nábytku i celé bytové interiéry. Projektoval také další stavby, hřbitovy i části obytných sídlišť. Také slavní architekti Theodor Petřík a jeho žena Milada Pavlíková - Petříková se narodili na jihu Čech, v Táboře. Od narození Theodora Petříka uplynulo 8. října 2012 130 let.

Významný český architekt a profesor pražské techniky Theodor Petřík se narodil 1882 v Táboře a získal si autoritu především jako autor vzorových zemědělských staveb. Tomuto tématu zasvětil většinu života a je považován za zakladatele moderního zemědělského stavitelství.. Kromě Prahy a jiných míst se pravidelně věnoval i architektuře a urbanismu rodného Tábora, kde dle jeho návrhů vznikla řada staveb: od adaptace městské spořitelny a projektu školních i výzkumných areálů, přes rodinné domy až po hospodářské objekty. Společně s Kotěrovým žákem Janem Chomutovským také připravili koncept i jednotlivé pavilony pro významnou regionální Jihočeskou výstavu v Táboře v roce 1929. Snad nejpůsobivější stavba vznikla vlastně náhodou. Petřík kdysi maloval akvarel s vedutou města Tábora a z kompozičních důvodů přidal na okraj obrázku ještě rozhlednu, jejíž organický tvar vycházel z lidových dřevěných staveb podkarpatských zvonic. Přátelé z Klubu českých turistů ho pak přemluvili, aby takovou věž skutečně navrhl, a tak v roce 1919 vznikla známá rozhledna Hýlačka, kterou pro velký úspěch ještě autor zopakoval v Žamberku. Po nešťastném požáru na Nový rok 2012 chystá město Tábor obnovu této slavné rozhledny.

Ve dvacátých a třicátých letech se stala stálou spolupracovnicí profesora Petříka jeho choť. Milada Pavlíková-Petříková byla první ženou v ČSR, která byla promována v r.1921 na Ing. arch. na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze. Brzy nato se provdala za profesora Theodora Petříka. Vypracovali spolu řadu projektů, vedle nich však mezi její samostatné práce patří např. nájemní dům, v Praze - Holešovicích, domy Stavebního družstva pro zřízení útulného domova osamělým ženám v Praze 6 - Dejvicích, Šolínova 1 a 3, rodinný dům Albíny Honzákové v Dobřichovicích, spolkový dům Ženského klubu českého v Praze 1, Ve Smečkách 26, a mnoho dalších.

Trmalova vila, Vilová 11, Praha 10
13.11. - 9.12. 2012
út-ne 10-18 hodin

vernisáž 12.11. od 18 hodin

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1.3
(hodnotilo 3 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník