SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Architekt Milan Babuška

FOIBOS - 16. 10. 22:00
Architekt Milan Babuška

Prof. Ing. arch. Dr. techn. Milan Babuška, autor více jak 200 škol a průmyslových staveb, zemřel před 60 lety, 17. října 1953, v Praze.

Narodil se 20. 11. 1884 Dubí u Kladna, dětství prožil v Unhošti. Po studiích na rakovnické reálce odešel studovat architekturu na ČVUT. Protože byl též mimořádně hudebně nadaný, současně s architekturou studoval hru na housle. Před první světovou válkou krátce pracoval jako architekt, působil rovněž jako dirigent České filharmonie. Byl jmenován profesorem na průmyslové škole v Jaroměři a současně s profesurou pracoval jako soukromý projektant. Zúčastnil se několika soutěží, jeho projekt stavby ústavu pro mentálně postižené děti v Chotěboři tehdy zvítězil.

Během první světové války přešel z Jaroměře na pražskou průmyslovou školu stavební, kde působil do roku 1923. Od té doby se Babuška plně věnoval projekční činnosti. Specializoval se především na projekty škol a průmyslových staveb, kterých během svého života uskutečnil přes dvě stovky. Projektoval rovněž lázeňské budovy, z raného období např. v Jáchymově, z pozdějšího např. Lázeňský dům ve Velichovkách. Jeho nejznámější uskutečněnou stavbou zůstávají budovy Technického a Národního zemědělského muzea na Letné.

V roce 1922 se mu narodil syn Milan a 1926 druhý syn Ivo, významný český a americký matematik.

Zdroj: archiv FOIBOS BOOKS, Wikipedia

O tvorbě Milana Babuška si můžete přečíst také v našich publikacích:
Slavné vily Karlovarského krajevlastní vila Dolní Žandov čp. 301
Slavné stavby Prahy 7 – Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum
Slavné pošty Čech, Moravy a Slezska – Poštovní a telegrafní úřad Náchod 1

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1.6
(hodnotilo 13 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník