SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Bazilika sv. Prokopa, židovská čtvrť a hřbitov v Třebíči

FOIBOS - 14. 6. 22:00
Bazilika sv. Prokopa, židovská čtvrť a hřbitov v Třebíči

Tentokrát Vás spolu s autorem Rudolfem Fišerem zveme k jedinečné cestě po souboru památek v městské památkové zóně v Třebíči zahrnující bývalou židovskou čtvrť Zámostí, židovský hřbitov severně od této čtvrti a baziliku sv. Prokopa. Tyto památky byly oficiálně přijaty jako součást světového kulturního dědictví a zapsány na Seznam UNESCO. Prohlédněte si je na výstavě v pražském Nostickém paláci, 3. - 20. 6. 2010

Románsko-gotická Bazilika sv. Prokopa, vybudovaná v letech 1240 – 1260 patří ke klenotům evropského stavitelství. Při jejím budování se uplatnila pozdně románsky orientovaná stavební huť, která k nám přišla z jihozápadní Francie přes Burgundsko a Horní Rýn.
Židovská čtvrť je mimořádně uceleně zachovaná v působivém prostředí mezi řekou a skalním masivem severně od vlastního centra Třebíče. Tajemná atmosféra křivolakých uliček, temných zákoutí a klenutých průchodů a dalších charakteristických prvků na vás dýchne v židovské čtvrti, která se rozvíjela od středověku do 20. století a je nyní považována za výjimečný architektonický celek nejen v Evropě, ale i ve světě.
Stopadesáti stránkovou knihu česky i anglicky připravil a vydal FOIBOS a. s. a FOIBOS BOOKS v edici Světové památky UNESCO a je vybavena více jak sto barevnými i historickými fotografiemi, plány a dokumenty.

Výstava v Nostickém paláci v Praze

Ve středu 2. června 2010 byla v Nostickém paláci v Praze za účasti ministra kultury ČR prof. Václava Riedlbaucha, starosty města Třebíče Ing. Ivo Uhera, autorů publikace a dalších hostů otevřena výstava "Bazilika sv. Prokopa, židovská čtvrť a hřbitov v Třebíči". Po Třebíči je Praha druhým městem, kde si návštěvníci mohou výstavu o jedné ze dvanácti památek ČR zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO prohlédnout.

Nostický palác

Maltézské nám. č. 1, Praha 1

Výstava je v Nostickém paláci přístupná od 3. do 20. června 2010. Otevřeno ve všední dny od 10 do 18 hodin.
Vstup zdarma.

Díky pořadatelům - ministerstvu kultury ČR a Foibos Bohemia o.p.s. - máte jedinečnou příležitost zdarma si prohlédnout výstavu i krásný Nostický palác!

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1
(hodnotilo 1 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník