SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Dny evropského dědictví / European Heritage Days

FOIBOS - 12. 9. 17:11
Dny evropského dědictví / European Heritage Days

Od 13. do 21. září se konají letošní Dny evropského dědictví. Nabízejí jedinečnou možnost prohlédnout si i ty památky, které nepatří mezi běžně přístupné. Stejně jako v minulých letech, i letos se otevírají dveře mnoha rodinných domů a vil, stačí si jen vybrat... například Vilu Franze Petschka v Ústí nad Labem.

Aktuální otevírací doba Petschkovy vily v rámci Dnů evropského dědictví je Vám k dispozici v katalogu Ústí nad Labem.

Vila Franze Petschka

Stavebníkem budovy byl na přelomu 20. a 30. let 20. století významný ústecký občan a obchodník s uhlím Franz Petschek. Byl třetím synem ústeckého velkoobchodníka Ignaze Petschka a jako otcův nástupce pokračoval v budování rodinné firmy. Další rozvoj firmy však přerušil nástup fašismu v Evropě a vynucená emigrace rodiny Petschků.

Dům byl postaven v letech 1929 až 1931 podle projektu ústeckého architekta Paula Brockhardta. Vila je postavena s převažujícím vlivem francouzského barokního klasicismu. Obdobou této vily jsou v období první republiky další stavby pro Petschkovu rodinu v Praze. Bratranec Otto Petschek si postavil vilu, kde nyní sídlí velvyslanec USA, a jeho strýc Julius Petschek si v obdobném stylu nechal postavit palácovou vilu, kde nyní sídlí velvyslanectví Ruska.

Exteriér budovy zaujme především honosným pískovcovým obložením. Čtyřpodlažní vila je pozoruhodným způsobem "zabořena" do svahu za uliční frontou. Hlavní průčelí je obráceno do dnešní ulice Winstona Churchilla, kde je také hlavní vchod do objektu. Tím se návštěvník dostane do honosného vstupního vestibulu, který je dodnes dochován takřka v neporušené podobě. Stěny jsou obloženy keramickými dlaždicemi, zajímavá jsou litinová zábradlí a kryt topení ze stejného materiálu.

Rodině sloužilo především první a druhé patro budovy s rozlehlými centrálními halami. Prostory jsou propojeny reprezentačním schodištěm, hlavní halu s litinovým zrcadlovým krbem s bohatou rokajovou novorokokovou řezbou osvětlují velká francouzská okna. V severní části tohoto podlaží se nachází čínská jídelna, která je vyzdobena malbami s čínskými přírodními motivy. Během II. světové války sloužila vila jako sídlo policejního prezidia. Ve 2. polovině 20. století byl v budově umístěn Pionýrský dům a později Školský úřad. Dnes budovu vlastní a spravuje Česká školní inspekce.

Česká školní inspekce

Vila Franze Petschka
W. Churchilla 6, Ústí nad Labem

Budova slouží státní správě, prohlídkám jsou proto vymezeny každoročně pouze "Dny evropského dědictví ". Více o "Dnech evropského dědictví" se dočtete mimo jiné na stránkách Magistrátu města Ústí nad Labem.

Názory ke článku

12.9. 21:06Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1
(hodnotilo 1 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník