SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Dům v lomu v Napajedlích

FOIBOS - 22. 5. 18:44

Dům v Napajedlích ze zlínského architektonického ateliéru ing. arch. Pavla Mudříka získal Cenu v kategorii Novostavba v Grand Prix architektů 2007. Potvrdila se tak správnost výběru autorského týmu připravované publikace Slavné vily Zlínského kraje, která již dříve zařadila tento dům do kapitoly současných významných staveb.

Mezinárodní porota hodnotila tento projekt takto: „Zadá-li klient architektovi k projektování zvláštní terén, je to vždy výzva. V případě tohoto domu to byl lom: díra obklopená malými úzkými útesy. Místo snadného umístění se architekt rozhodl využít část lomu tvořenou útesy.
Rozdělení domu na tři části odráží vnitřní členění a umístění domu v lomu. Navíc toto dělení dává každé části určitou jedinečnost a její vlastní vztah k místu stavby a výhledu.

U vchodu do starého lomu se nachází dlouhá jednoduchá chráněná část. To je parkoviště, které zároveň poskytuje chráněný výhled na sousední dům.
Obývací pokoj je hlavní součástí domu. Je z něj přístup na balkon, který se nachází na oblé hraně nad prázdnotou lomu. Do malé vstupní části vede lehké kovové schodiště, které připojuje druhou část domu - kamenný kubus. Kamenný kubus je rozdělen na několik ložnic, které se nacházejí na obou podlažích. Do třetí části domu, určené k posilování, se dostaneme skleněnou částí, která tvoří most chráněný proti slunci horizontálními stínidly.

Kvalitní provedení dodává tomuto projektu na ucelenosti, přestože ho tvoří tak různorodé části.
Porota si také všimla, že byla věnována zvláštní pozornost řešení detailů, které zůstávají velmi jednoduché.“

(fota)
(Pro zajímavost uvádíme, že jiný autorský tým – pro publikaci Slavné vily Jihočeského kraje vybral do kapitoly současných vilových staveb rovněž stavbu podle projektu arch. Mudříka – spolu s arch. Milanem Hofmanem a to rodinný dům ve Slupečné u Lipna nad Vltavou.)

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 4
(hodnotilo 1 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník