SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Hardtmuthova vila

FOIBOS - 29. 7. 22:00
Hardtmuthova vila

Vstupte... aneb Slavné vily s otevřenými dveřmi. Překrásná vila v Českých Budějovicích je místem setkávání, vzdělávání a aktivního trávení volného času. Přijďte se podívat!

Dům dětí a mládeže v Českých Budějovicích.

Dům dětí a mládeže sídlí od roku 1979 v objektu někdejší Hardtmuthovy vily, U Zimního stadionu 1, České Budějovice.

Jsme organizací zajišťující různé volnočasové aktivity pro děti, mládež i dospělé. Každý školní rok otevíráme cca 200 zájmových útvarů, do kterých se hlásí přes 2.000 účastníků. Na základě poptávky veřejnosti a zájmu dětí pracují tato oddělení – taneční, výtvarné, hudební a dramatické, přírodovědné, oddělení techniky, oddělení turistiky, tělovýchovy a sportu, oddělení vzdělávání a oddělení klubové činnosti.

Zajišťujeme všechny formy zájmového vzdělávání – pravidelnou činnost v jednotlivých zájmových útvarech, příležitostnou a spontánní činnost, organizujeme dětské tábory. Soustavně pečujeme o talenty, zabezpečujeme soutěže vyhlašované MŠMT ČR – okresní a krajská kola. Mezi nejvýznamnější úspěchy patří vítězství tanečních souborů, pěveckých sborů, technických kroužků na celostátních, evropských i světových soutěžích.

Podrobné informace získáte na našich www stránkách: www.ddmcb.cz .

Pokud nevíte co s volným časem, přijďte mezi nás.

Vila Franze a Anny von Hardtmuth

Deset let po vile Oliviera hraběte Lamezan-Salins začalo v jejím sousedství vyrůstat sídlo dalšího ze spolumajitelů podniku L.&C. Hardtmuth. Zbudoval je bratr hraběnky Mathilde, Franz von Hardtmuth, a jeho manželka Anna rozená von Rostoczil.

Také nad autorstvím Hardtmuthovy vily se dosud vznáší otazník. Jako pravděpodobný autor projektu se jeví vídeňský architekt Arnold Goldberger, který na přelomu prvního a druhého desetiletí 20. století projektoval pro firmu L.&C. Hardtmuth dělnickou kolonii a pro hraběte Lamezan-Salins zase loveckou chatu.

Dvoukřídlý objekt na půdorysu písmene L, s druhým patrem mansardovým, dokonale evokuje šlechtické sídlo první poloviny 18. století. Zasloužilo se o to především hlavní osově souměrné průčelí, orientované do hlavní třídy. Pod hlavní římsou nese tato fasáda alianční znak Hardtmuthů a Rostoczilů a poukazuje tak na šlechtický původ stavebníků. Hardtmuthova vila reprezentuje svým vnějškem i vnitřními prostorami architekturu tzv. třetího baroka. Ústřední prostor dispozice tvoří patrová anglická hala s ochozem v patře, která spojuje reprezentativní místnosti v přízemí s privátními prostorami v horním podlaží. Podoba interiérů přízemí se plně podřizuje reprezentační funkci. Zejména v přízemí se dochovalo mnohé z původní výzdoby. Barokizující mramorové krby, štukové stropy pojednané v novobarokním či novorokokovém duchu, tapety, dřevěná obložení stěn, to vše dovoluje udělat si alespoň nepatrnou představu o bytové kultuře nejvyšších vrstev společnosti na sklonku rakousko-uherské monarchie.

Na stavbu vily navázala úprava zahrady provedená podle návrhu vídeňského architekta Floriana Schöna z roku 1913.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník