SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Jan Kotěra: Rodinný dům

FOIBOS - 18. 7. 22:00
Jan Kotěra: Rodinný dům

Přijďte si do pražské Trmalovy vily prohlédnout letní výstavu, zjistit něco víc o tvorbě architekta Jana Kotěry, jehož výročí letos vzpomínáme! 15. 6. - 31. 8. 2011

Od prvních začátků (Herbenova vila) přes rané realizace (vila Františka Trmala, Vedelína Máchy) k vrcholným stavbám (vila Baťova, vlastní vila na Vinohradech) až po pozdní spíše klasické stavby (Štencova vila, dům V. Rýdla). Rodinný dům je v Kotěrově tvorbě přítomný po celou dobu svého předčasně ukončeného trvání. Můžeme na něm sledovat proměny přístupů architekta k tomuto médiu, od anglického domu, přes modernistický ideál ztělesněný ve vlastní vile v Hradešínské ulici, až po experimenty s kubismem (dvojdům bratrů Mandelíků) a tradičnější formy pozdní tvorby. Na Kotěru navazovali jeho kolegové (Kamil Hilbert) i žáci (Josef Gočár, Otakar Novotný či F. L. Gahura). Celý projekt si do budoucna klade za cíl zpracovat i další Kotěrovy vily a rodinné domy včetně hojného počtu nerealizovaných projektů (Kramářova vila Barbo Christo na Krymu či Peiskerův dům ve Žďáru u Borohrádku, velmi podobný Trmalově či Herbenově stavení). Na výstavě v Trmalově vile bude k vidění také Kotěrův nábytkový design a mobiliář.

kontakt

T: +420 274 772 362
T: +420 274 774 451 (ředitelka)
E: k.jiratova@foibos.cz
W: http://www.trmalovavila.cz/

otevírací doba

prohlídky
Út - Pá 12:00, 14:00, 16:00
So - Ne 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

knihkupectví architektury
Út - Ne 10:00 - 18:00

vstupné
hodinový prohlídkový okruh 40,-Kč
studenti, důchodci, ZTP 20,- Kč

jak se k nám dostanete

Vilová 11
Praha 10 – Strašnice
Zobrazit na mapy.cz

TRAM: 7, 19, 26 na zast. Strašnická
22 na zast. Průběžná

METRO: A, stanice Strašnická

KOLO: nedaleko vily vede cyklostezka A24

AUTO: Jeďte po Vinohtradské směrem z centra, minete ulici Starostrašnickou, pokračujte rovně ca 200 m po Černokostelecké a zabočte doprava na ulici Saratovskou. Po 300 m odbočte opět doprava na ulici Věšínovu. Jeďte pořád rovně, po 100 m opět přejedete ulici Starostrašnickou a pokračujte rovně, až přijedete k Trmalově vile. Tuto trasu doporučujeme především kvůli jednosměrným ulicím v okolí vily.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1.7
(hodnotilo 3 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník