SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Josef Gočár

FOIBOS - 12. 3. 23:00
Josef Gočár

Před 132 lety se narodil Josef Gočár, jedna z největších osobností české architektury 20. století.

Josef Gočár se narodil 13. března 1880 v Semíně u Přelouče. Od roku 1898 studoval na pražské Vyšší státní průmyslové škole, poté pokračoval u Jana Kotěry na Uměleckoprůmyslové škole. Právě setkání s Kotěrou v mnohém ovlivnilo Gočárovu tvorbu. Josef Gočár byl členem Skupiny výtvarných umělců, Spolku výtvarných umělců Mánes a Společnosti architektů. Společně s Pavlem Janákem založil Pražské umělecké dílny. Výzmamná je také Gočárova pedagogická a publikační činnost a urbanistická tvorba.

Mezi slavné Gočárovy projekty patří například dům U Černé Matky Boží v Celetné ulici, Legiobanka nebo kostel sv. Václava v pražských Vršovicích.

Významnou stavbou v oblasti rodinného bydlení je především Strnadova vila v Praze a soubor rodinných vil na Babě, vzniklý v letech 1929 a 1930. Mezi tyto domy patří například Kytlicova vila. Další zajímavou stavbou této oblasti je brněnský Jaruškův dům.

Josef Gočár zemřel 10. září 1945 v Jičíně.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník