SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Královéhradecké vily aneb domy slavné i zapomenuté

FOIBOS - 13. 8. 22:00
Královéhradecké vily aneb domy slavné i zapomenuté

Nahlédněte s námi do světa architektury českého severovýchodu, projděte se napříč staletími, poznejte architekty, kteří zanechali své otisky v ulicích Vašeho města či obce. Možná jsou blíž, než si myslíte… Porkertova vila ve Skuhrově nad Bělou

František Kolovrat-Libštejnský, nejvyšší purkrabí Království českého, vystavěl roku 1817 pro povznášející a děděné umění zručných obyvatel hor Růženinu huť ve Skuhrově nad Bělou. Její správou byl v roce 1865 pověřen báňský inženýr Josef Porkert.

Jeho synové Vilém a Eduard v roce 1896 odkoupili huť od hraběnky Olgy Kolovratské-Libštejnské. Vilém zakoupil roku 1899 domek čp. 59. Když se mu v roce 1905 narodil syn Vilém mladší, byl objekt rozšířen tak, že dostal charakter vily („Stará vila“).

Druhou vilu rodiny Porkertových, čp.58, postavil Vilém mladší v letech 1931–1932; nazývána byla „Novou vilou“. Místem stavby se stala parcela nedaleko „Staré vily“, zastavěná původně domkem a stodolou.

Základem architektonického ztvárnění nové stavby byly prvky maurského slohu. Vilém mladší se stal stavebníkem již ve svých šestadvaceti letech, po návratu z cest po Evropě a Spojených státech, kde získával zkušenosti jako zaměstnanec v různých strojírenských firmách. Ve Skuhrově nastoupil jako společník a obchodní ředitel firmy J. Porkert, slévárny a strojírny, do té doby úspěšně řízené jeho otcem, Vilémem starším. Pro námět svého budoucího rodinného sídla si ale nejel do Španělska.

Byla to Amerika a stavbu provedl jako kopii podle amerického časopisu. Architektem stavby byl Oto Ployer, příbuzný rodiny skrze svoji sestru Miluši, která byla švagrovou Viléma mladšího. Zpracoval návrh vily a umístil ji na rovinné prostranství pod zalesněný ostroh s protékající řekou.

Vilu stavěla pražská firma Hlaváček a Müller. Dům byl založen na železobetonové vaně s podlahou sklepů pod úrovní řeky Bělé. Velmi prostorné schodiště v hlavním průčelí propojuje zahradu s verandou ve zvýšeném přízemí, s možností vstupu na venkovní terasu a do centrální schodišťové haly. Z ní je přístup do jídelny, knihovny, obývací místnosti, dvouramenným schodištěm do patra a podkroví, a kulečníkové síně – ta má též samostatný vchod z kryté rampy pro příjezd automobilem. Přízemí s prostornými místnostmi odpovídá záměru reprezentace, rovněž tak prostory patra a podkroví, kde jsou soustředěny ubytovací pokoje a ložnice. Vnější vzhled domu je romantický, pohádkově členěný prvky a konstrukcemi v orientálním uspořádání.

Porkertovi bydleli ve vile do ledna 1949. Vila má dnes majitelku holandského původu, která v roce 2007 ukončila generální obnovu vily v jejím původním historickém ztvárnění. /RR

Podrobnější informace o půvabech a zajímavostech architektury Královéhradeckého kraje jsou Vám k dispozici zde.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník