SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Královéhradecké vily aneb domy slavné i zapomenuté

FOIBOS - 29. 7. 22:00
Královéhradecké vily aneb domy slavné i zapomenuté

Nahlédněte s námi do světa architektury českého severovýchodu, projděte se napříč staletími, poznejte architekty, kteří zanechali své otisky v ulicích Vašeho města či obce. Možná jsou blíž, než si myslíte… Slavíkova vila v Dobrušce

Václav Slavík, měšťan a strojník, průmyslový podnikatel v oboru výroby zemědělských strojů, začal budovat svoji firmu v Dobrušce počátkem 20. století.

Továrna byla součástí území urbanisticky určeného pro průmyslovou výstavbu města v letech 1889–1892. Vlastní vila byla postavena s cílem vytvořit reprezentativní prostředí pro bydlení ve vztahu k veřejnému prostranství, které dnes vyjadřuje Nádražní ulice.

Požadavky na půdorysné řešení vily vycházely z představ Václava Slavíka a plně odpovídaly majetkovým a názorovým poměrům střední podnikatelské vrstvy. Zpracování plánů domu svěřil stavebník Josefu Jirsákovi, „úředně zkoušenému a opravdovému mistru zednickému z Dobrušky“.

Mottem celkové kompozice se staly prostorová dispozice, vygradovaná dominantní věží vystupující v hlavním průčelí před střešní mansardou, a terasa v zadním traktu ve směru do zahrady. Honosnost vily zvýrazňovaly bohatě uplatněné a v té době již zavedené a oblíbené náměty secesní ornamentiky ve fasádě. Výstavbou vily vyvažoval stavebník strohý projev a uniformitu vlastních průmyslových hal.

V otcově záměru pokračovala po Slavíkově smrti jeho dcera Ludmila, do své zletilosti zastupovaná matkou Marií, rozenou Laichterovou, dcerou někdejšího purkmistra města Františka Laichtera.

Po roce 1948 byla vila společně s firmou zestátněna a využívána různým způsobem, přičemž došlo k mnoha nevhodným stavebním úpravám. Ty se znatelně projevily v podkroví, v nekoncepčních vestavbách pro bydlení, ale také rozebráním zahradní terasy a dostavbou balkonu v jižní stěně objektu.

Majetek se vrátil do rukou potomků podnikatele Václava Slavíka v privatizaci v roce 1994, ti jej však prodali nábytkářské firmě JECH, která zprvu obnovila a modernizovala tovární haly. Na rekonstrukci vily přišla řada až v letech 2003–2004. Autorem byl Tomáš Nentvich z Dobrušky. Vila se stala reprezentačním sídlem vedení firmy, se stálou expozicí výrobků spojenou s obchodním oddělením. /RR

Podrobnější informace o půvabech a zajímavostech architektury Královéhradeckého kraje jsou Vám k dispozici zde.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník