SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Liberecké vily... ve stínu Jizerských hor a na výsluní historie

FOIBOS - 6. 7. 22:00
Liberecké vily... ve stínu Jizerských hor a na výsluní historie

Nahlédněte s námi do světa slavných severočeských vil, projděte se napříč staletími, poznejte architekty, kteří zanechali své otisky v ulicích Vašeho města. Možná jsou blíž, než si myslíte… Karčova vila v Turnově.

Karčova vila se nachází na jižní straně ulice 28. října při centrální části Turnova, v místech s vilovou zástavbou. Patrně podle vlastního návrhu si zde nechal vilu postavit ředitel zdejší šperkařské školy Antonín Karč (1879–1952). V městském stavebním archivu se dochovaly plány vily ke stavebnímu povolení signované turnovským stavitelem Antonínem Dědečkem z roku 1910. Tyto návrhy se však od skutečné realizace, především v pojetí fasád, značně liší. Původní návrh počítal s výrazným uplatněním hrázděné konstrukce, od které však nakonec bylo zcela upuštěno. Karčova vila je přízemním částečně podsklepeným objektem obdélného půdorysu se sedlovými a z části zvalbenými střechami krytými pálenými taškami bobrovkami. Fasády s nízkou podezdívkou vyzděnou z kvádrů červeného pískovce mají dvě struktury omítek. Zatímco okrovým nátěrem opatřená hladká omítka se uplatňuje především v úrovni přízemí, hrubé omítky v šedavém odstínu je užito v úrovni podkroví. Fasády zdobí florální štukový dekor, který obklopují rozverné postavičky puttů. S těmi se lze setkat především kolem oken a na severním vstupním průčelí. Na východním průčelí se nachází nápisová deska s vročením výstavby vily „L. P. 1910“. Za pozornost stojí také dekorativní stříška, chránící mírně vyvýšený vstup zhotovená v kombinaci kovu a skla a zdobně provedené kovové truhlíky pod okny. V interiéru přízemí schodišťovou halu obklopovaly ze západu dva průchozí pokoje. Na jižní straně půdorysu přízemí se nacházela kuchyně, ke které se přimykala z východu spíž a koupelna. Do podkroví byly situovány čtyři pokoje. Antonín Karč kromě štukové výzdoby a zdobného kování navrhl pro svou vlastní vilu též nábytek. Především dubové intarzované nábytkové kusy vhodně korespondovaly s celkovým secesním pojetím vily. Karčova vila, která je památkou zapsanou v rejstříku Ústředního seznamu kulturních památek ČR pod číslem 41790/4497, je zdařilým příkladem secesní architektury a svým provedením s řadou umělecko řemeslných prvků i detailů přesvědčivě poukazuje na činnost a záliby nadaného turnovského umělce.
Podrobnější informace o půvabech a zajímavostech severočeské architektury jsou Vám k dispozici zde.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník