SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Liberecké vily... ve stínu Jizerských hor a na výsluní historie

FOIBOS - 15. 7. 22:00
Liberecké vily... ve stínu Jizerských hor a na výsluní historie

Nahlédněte s námi do světa slavných severočeských vil, projděte se napříč staletími, poznejte architekty, kteří zanechali své otisky v ulicích Vašeho města. Možná jsou blíž, než si myslíte… Dům na louce v Košťálově u Semil.

Dům stojí na hřebeni nad obcí, poblíž malé osady. Skvělé umístění umožňuje pohledy na okolní kopce a vzdálenější hory. Navrhl ho ateliér Archteam, složený z Milana Raka, Ivety Rakové, Libora Rydla a Alexandra Skalického. Jejich tvorba, např. dům v Mořině či dům M120 v Hněvotíně, se vyznačuje neokázalou moderností a zároveň jednoduchostí. Často mají sedlové střechy a snaží se spojit tradiční koncept venkovského domu s moderním výrazem. Pouze u bytové kolonie v Rudníku minimalismus jasně převážil nad hledáním tradičního výrazu. V Košťálově se jedná o podlouhlou hmotu se sedlovou střechou. V tomto ohledu právě přesně zapadá do prostředí poměrně roztroušené zástavby v Podkrkonoší. Ale další, výtvarné i konstrukční, prostředky jsou ryze moderní a současné. Již uložení na betonových patkách zaručuje odstup od okolního prostředí a tedy naznačuje určitou nezakotvenost a snad i dočasnost. Celý dům je pokryt hliníkem a výhledy zajišťují velká obdélná okna. Střecha je též prolomena okny, která zajišťují na jedné straně dostatek osvětlení a na druhé straně umožňují pohled na krov z vnějšku. K vlastní hmotě domu přiléhá krytý přístřešek, spojující funkci terasy a krytého stání pro auto. Konstrukčně jde o dům postavený z dřevěného skeletu, obloženého zmíněnými hliníkovými panely. Systém je uvnitř plně přiznaný i díky tomu, že podkroví je téměř celé otevřené, pouze je do něj vetknuta galerie. Hlavním, vlastně jediným prostorem domu je ústřední místnost, vymezená obvodovými stěnami. K ní přiléhá jen zázemí na západní straně. Hala-obytný ateliér je zároveň propojena s okolní krajinou a zároveň ji dřevěný interiér dodává pocit útulnosti a v případě potřeby uzavřenosti. Větrání je zajištěno rekuperací, při níž je teplo vycházejícího vzduchu předáváno vzduchu nasávanému. Navíc lze klima v domě ovlivňovat různě zataženými a roztaženými závěsy na jižní a severní straně. Vila byla oceněna Čestným uznáním v kategorii Novostavba Grand Prix architektů 2007.
Podrobnější informace o půvabech a zajímavostech severočeské architektury jsou Vám k dispozici zde.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník