SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Slavné vily Středočeského kraje v Českém Brodě

FOIBOS - 21. 2. 12:25
Slavné vily Středočeského kraje v Českém Brodě

Od 25. února do 7. dubna bude v Galerii K v Českém Brodě k vidění výstava Slavné vily Středočeského kraje.

Otevírací doba Galerie K (Husovo nám. 16):

po-pá 8:30 - 17:00
so 7:30 - 11:30

www.galeriek.cz

Výstava Slavné vily Středočeského kraje v Českém Brodě představí výběr 20 výstavních panelů z celkových 57 vil, představených ve stejnojmenné knize. Každý panel je jednou vilou či vilovým komplexem, který obsahuje informace o stavitelích, stavebnících, příběhy o vilách či osobou s ní spojenou. Panel je též doplněn fotgrafiemi či plány. Katalogem výstavy je publikace Slavné vily Středočeského kraje, která obsahuje nejen rozšířené informace o vilách, ale i vycházkový okruh po vilách s podrobnými mapami.

Texty byly sepsány pod vedení profesora Rostislavy Šváchy, a tým autorů byl převážně složen spolupracovníky či pracovníky Národního památkového ústavu (Hana Hermanová, Šárka Koukalová, Eva Novotná, Radoslava Schmelzová).

V uplynulých sto padesáti letech se ve středních Čechách zrodil neobyčejně početný a hodnotný soubor vilové architektury. Rovnocenný protějšek v jiných regionech České republiky nemají středočeské villegiatury. Do nových vil – „letohradů“ – v těchto letoviscích začali od šedesátých let devatenáctého století zajíždět zámožnější Pražané – „vilaři“. Kniha, vypráví o dějinách deseti významných villegiatur. Najdeme v ní Roztoky, Všenory, Dobřichovice, Černošice, Řevnice, Jevany, Nespeky, Nouzov u Unhoště, připojují se k nim Lidice a Vonoklasy jako méně obvyklé inovace starého tématu vilového sídla.
Ať už stojí v letoviscích, anebo v zahradních čtvrtích větších středočeských měst, nabízejí nám vily z tohoto regionu atraktivní přehlídku obměn tohoto typu stavby v podání nejslavnějších architektů dvou posledních století. Nechybějí mezi nimi velikáni novorenesance a novogotiky – Josef Schulz, Antonín Wiehl, Josef Fanta, Kamil Hilbert -, zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra se svými žáky Josefem Gočárem a Otakarem Novotným a se svými spolužáky z vídeňské akademie Josefem Hoffmannem, Bohumilem Hypšmanem a Františkem Roithem, průkopníci puristicko-funkcionalistické avantgardy Jiří Kroha a Jaroslav Fragner, romantik funkcionalismu Vladimír Grégr a poté například Josef Pleskot, Alena Šrámková, Jan Línek nebo Ladislav Lábus jako nejvýznamnější architekti dnešní české scény. Skvělé ukázky vilových staveb však po sobě ve Středočeském kraji zanechali i tvůrci méně zvučných jmen. Zásluhou všech těchto architektů nalezneme ve středních Čechách kolekci vilových staveb, které zastupují téměř všechny stylové proudy od devatenáctého do jednadvacátého století.
O podobě vily, o jejím stylu, vnitřním uspořádání a zařízení, nerozhodovali jenom architekti, nýbrž i klienti, jejich představy o dobrém rodinném bydlení a jejich dobrý vkus. Autorský tým Slavných vil Středočeského kraje se u takových klientů vynasnažil zjistit, jací lidé to vlastně byli. Z hlubin zapomnění tak začaly vystupovat pozoruhodné osobnosti průmyslníků, právníků, lékařů, učitelů i jiných typických stavebníků kvalitní vilové architektury. A pokud jde o postavy známější, také u nich nám vědomosti o stylu jejich bydlení pomáhají dokreslit jejich lidský profil.

Na výstavě v Českém Brodě bude možné vidět vily od konce 19. století až po současnost. Z historicky starších vil bude představena například vila Vojtěcha Obereignera v Poděbradech od Josefa Fanty, vila rodiny Mandelíků v Ratboři od Jana Kotěry, vila Adolfa Bauera v Libodřicích od Josefa Gočára, z třicátých let bude k vidění například vila Václava Budila v Kostelci od Jaroslava Fragnera, ze současných vil to bude „dům ve svahu“ v Černíně či vila v Šestajovicích.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1
(hodnotilo 2 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník