SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Střípky brněnské architektury aneb letmé pohledy napříč historií

FOIBOS - 25. 12. 23:00
Střípky brněnské architektury aneb letmé pohledy napříč historií

Znáte půvabné a zajímavé vily svého města? Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se kolem. Brněnské ulice jsou překrásné... Zveme Vás k prohlídce Rodinného domu na Palackého vrchu. Dveře se otevírají, vstupte!

Vlastní dům architekta je situován při vrcholu kopce, prudce se svažujícího k jihu. Omítaná obytná část je na skalnatý svah navázána souvisejícími konstrukcemi a plochami z lomového kamene místního původu. Na východní straně se za vstupem nachází předsíň, která vede do hlavního podlaží v úrovni patra, jehož kontinuální prostor zahrnuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyni; z ní je přístupný balkon s půlkruhovou poprsní. Jižní stěna prostoru je na plnou šířku a výšku prosklena v posuvných ocelových rámech. Některé kusy mobiliáře (akvárium, skříně, knihovnu, jídelní stůl, kuchyni a stojací lampy) navrhl sám architekt. Na střeše spočívá dřevěný vyhlídkový altán. Spodní podlaží obsahuje ložnice, hostinský pokoj a koupelnu, oddělené úzkou chodbou od užitných prostor. Terén parcely je terasovitě upraven, osázen trávou a skalničkami a doplněn na horním konci bazénem a na spodním pergolou. Sochařská díla v zahradě, navržené Zdeňkem Sendlerem, jsou dílem Michala Blažka. Architekt usiloval o vytvoření „malého domu, který nebude působit jako malý“ a který nebude pouze zapadat do daného prostředí, ale přímo „vyrůstat z kontextu“. Základní hranol objektu spočívá na půdorysu 7x11m, což představuje přibližně dvacetinu plochy rozlehlé parcely. Komorní měřítko vyžadovalo úsporné, jednoduché a proporční řešení při maximálním využití mimořádných hodnot lokality, zejména co se týče výhledů jak do volné přírody, tak na široké městské panorama. V důsledku skalního podloží se navíc jedná o nejteplejší lokalitu Brna, takže dům postačí jen úsporně vytápět. Celková střídmost a některé detaily i materiály jsou jemnými aluzemi na brněnský funkcionalismus, podřízené ale autorovu promyšlenému záměru. /J. S.

Publikace Slavné brněnské vily představuje příběhy slavných vil a domů, jejich obyvatel i tvůrců...

Více o knize.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník