SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Střípky brněnské architektury aneb letmé pohledy napříč historií

FOIBOS - 22. 12. 23:00
Střípky brněnské architektury aneb letmé pohledy napříč historií

Znáte půvabné a zajímavé vily svého města? Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se kolem. Brněnské ulice jsou překrásné... Zveme Vás k prohlídce Hechtovy vily. Dveře se otevírají, vstupte!

Vilu pro významného textilního podnikatele Huga Hechta (nar. 1872) navrhl architekt Leopold Bauer jako jednoposchoďovou budovu s mansardovým patrem, vztyčenou na obdélném půdorysu. K hlavní budově přiléhal vzadu přízemní hospodářský trakt a jako jeho protějšek krytá veranda. Vstup vedl z průjezdu v zadním křídle. Z malé předsíně bylo přístupné provozní schodiště a velká hala. Její objem se rozpíná do dvou širokých výklenků, z nichž jeden je určen pro dřevěné schodiště na ochoz a druhý pro krb. Ústřední prostor domu měl stěny ve spodní části obložené dřevem, táflovaný strop a okna opatřená vitrají se stylizovaným ornamentem. K hale přiléhal vpravo pánský pokoj s verandou a v uličním traktu zleva obývací pokoj s oblým rohovým rizalitem, jídelna a konferenční salon. Kuchyni architekt umístil do suterénu, zatímco vyšší podlaží byla určena pro pokoje členů rodiny a hostů. Bauerovým vodítkem při navrhování Hechtovy vily byl očividně koncept „anglického domu“, jak to dokládá nejen schodišťová hala s krbem, ale i útulné alkovny, rozšiřující prostor hlavních místností. V zevnějšku domu však po anglické inspiraci není skoro stopy. Jeho nejnápadnějším rysem je materiál provedení - šedobílá „vápencová“ cihla. Na uličním průčelí omezil Bauer ornament pouze na kovové zábradlí a okázalou bránu v ohradní zdi. Zadní průčelí bez tektonického členění a jakékoliv výzdoby působí nejen stroze, ale díky nápadnému krbovému komínu téměř industriálně. Avšak pravidelně rozmístěné okenní otvory a půlkruhový balkon na toskánských sloupech dávají stavbě vznešený klasicistní výraz. Doménou luxusu a bohatství ovšem zůstal vnitřek stavby, vybavený elegantním neobiedermeierovým nábytkem a dotvořený opulentní výzdobou štukatéra Adolfa Köhrera. /J. V.

Publikace Slavné brněnské vily představuje příběhy slavných vil a domů, jejich obyvatel i tvůrců...

Více o knize.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník