SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Františka Wawerky

FOIBOS - 28. 4. 03:39
Vila Františka Wawerky

V aktuálním dění nelze přehlédnout diskuzi o osudu vily Františka Wawerky. Projekt architektů Elly a Oskara Oehlerových byl realizován v Lipníku nad Bečvou, je syntézou tvorby těchto dnes "znovuobjevovaných" achitektů i meziválečného moderního stylu. Přesto, že odborníci o hodnotě stavby nepochybují, nad budoucností vily Františka Wawerky se stahují mračna...

Vila Františka Wawerky

Lipenskou továrnu na stavebniny a později i na obráběcí stroje založil František Wawerka st. (1874-1963). Po studiích na brněnské technice a zahraniční praxi se začal od poloviny 30. let stále výrazněji podílet na vedení podniku syn František ml. (1910-2000).

Na studiích se seznámil s brněnskou rodačkou Miladou (*1912), absolventkou farmacie na Karlově univerzitě v Praze. Brzy po sňatku na podzim 1937 se mohli nastěhovat do nové vily v sousedství továrny.

Dům představuje jak syntézu tvorby jeho projektantů, manželů Oskara (1904 – 1973) a Elly (1905 – 1953) Oehlerových, tak shrnutí podstatných rysů meziválečné moderny: lapidární forma hranolu, pásová okna a střešní terasa. Se světlou břízolitovou fasádou průčelí kontrastují karmínově zbarvené partie podhledů a sytě zelené dveřní a okenní rámy. Přízemí je členěno do tří základních částí – na komunikační trakt (vstup, schodišťová hala), na kuchyňský trakt a na velký obývací pokoj, který se opět skládá ze tří celků koncipovaných ve zlatém řezu - dvou menších, postranních a středního.

Více o vile zde.

Výstava Elly a Oskar Oehlerovi v Muzeu umění Olomouc

"...Díla Elly a Oskara Oehlerových jsou dnes známa jen úzkému kroužku zasvěcených. A to přesto, že představuje jednu z nejkvalitnějších a nejosobitějších poloh v rámci jak předválečné, tak poválečné moderní architektury nejen v českých zemích, ale také v širším regionu..." (Pavel Zatloukal).

Výstava Elly a Oskar Oehlerovi / Architektonické dílo je otevřena od 10. dubna do 22. června 2008 v Muzeu moderního umění v Olomouci.

Muzeum moderního umění, Denisova 47, Olomouc.

Elly a Oskar Oehlerovi

Prohlédněte si realizace projektů manželů Oehlerových:

Vila Ladislava Říhovského

Vila Františka Wawerky

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník