SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Výstava Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

FOIBOS - 3. 9. 22:00
Výstava Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Projekt umělecké agentury Foibos, který začal v roce 2004 výstavou Slavné pražské vily, bude stejně tak završen v Praze soubornou výstavou Slavné vily Čech, Moravy a Slezska. Výstava bude představena v prostorách nově postavené budovy Národní technické knihovny (foyer) od 19. října do 29. listopadu 2010.

Architektura rodinného bydlení je téma, které bylo díky nelibosti minulého režimu k tomuto odvětví výrazně zanedbáno a pro budování dnešního kvalitního veřejného prostoru je naší povinností tento dluh splatit. Významným krokem se stala edice Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, ale i otevírání domů-muzeí v architektonicky hodnotných vilách a citlivé rekonstrukce těchto objektů. Výstava Slavné vily Čech, Moravy a Slezska by měla veškeré toto úsilí reflektovat a představit divákovi dějiny architektonického stylu i podob bydlení na povrchu rodinného domu. Výstava je připravována za odborné spolupráce prof. Vladimíra Šlapety a prof. Pavla Zatloukala.

Cílem výstavy je především představit všechny podoby vily a rodinného domu a to jak napříč časem, slohy a styly, tak co do proporcí, kompozice a prostoru. Výstava by měla shrnout nejen několikaleté mapování vilové architektury u nás, ale pokládá si jednoduchou otázku: Co je vila? V prostoru ochozu knihovny bude naznačeno několik boxů, v nichž budou rozmístěny panely s jednotlivými objekty (popis, současná fotografie, historické materiály – plány, fotografie).

Výstava bude doplněna ve vitrínách nábytkovým a užitým designem, který bude dokreslovat dané téma praktickými a především autentickými předměty, jež jsou jedinou spojnicí s reálným materiálem a měřítkem dobového prostoru, a také mnoha modely nejrůznějších vil.

Celá expozice bude podpořena řadou doprovodných programů věnovaných nejširšímu věkovému i zájmovému spektru návštěvníků, od dětí po seniory.

Vrcholem celé akce bude ve dnech 27. a 28. 11. 2010 cyklus přednášek a příspěvků pro veřejnost, nazvaný Dům včera a dnes. Tento dvoudenní cyklus by měl být určen především pro architekty, studenty (architektury, dějin umění), ale i zájemce o architekturu z řad nejširší veřejnosti. Tématem konference může být architektura, design, dějiny a teorie vizuálního umění s přesahy do současnosti s důrazem na vývoj inovace.

Kontakt

Ladislav Zikmund-Lender
Trmalova vila
Vilová 11, Praha 10
T: +420 212 241 699
E: l.zikmund@foibos.cz

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník