SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Dnes otevíráme výstavu Moravskoslezských vil v Opavě

FOIBOS - 2. 4. 22:00
Dnes otevíráme výstavu Moravskoslezských vil v Opavě

Slavné vily Moravskoslezského kraje jsou jedinečným projektem vypovídajícím o staré i současné architektuře severní Moravy a Slezska, výjimečných vilách a slavných lidech, jejichž životní příběhy spolu souvisejí...

Zveme Vás na výstavu odhalující slavnou i zapomenutou historii architektury rodinného bydlení... Nahlédněte s námi do světa slavných vil, projděte se napříč staletími, poznejte architekty, kteří zanechali své otisky v ulicích Vašeho města. Možná jsou blíž, než si myslíte...

Ve čtvrtek 2. dubna 2009 v 17 hodin se uskuteční vernisáž výstavy spojená s křtem publikace Slavné vily Moravskoslezského kraje. Expozice bude přístupná od 3. 4. do 30. 4. 2009

Dům umění
Opava
Pekařská 12, 746 01 Opava
Tel.:
Fax:
E-mail:
http://www.oko-opava.cz/
http://www.opava-city.cz/oko/

úterý - neděle 10.00 - 18.00 hodin

Výstava se koná pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase a primátora statutárního města Opava Zbyňka Stanjury.
Patronát nad celým projektem Slavné vily Čech, Moravy a Slezska převzali manželka prezidenta republiky Livia Klausová a ministr kultury Václav Jehlička.

Dům umění

Bývalý klášter na Pekařské ulici byl postaven ve středověku pro řád Dominikánů. Patří k nejstarším a nejzajímavějším kulturním památkám v centru Opavy. Od začátku 70. let vstoupil do povědomí jako Dům umění – městská galerie a sídlo školy umění, ve které se vyučují výtvarné obory. K tomuto účelu slouží dodnes. Budova byla renovována na přelomu 60. a 70. let. Některé části objektu nejsou v současné době využívány, skrývají však v sobě velmi zajímavý potenciál. Proto se město rozhodlo zahájit přípravy na revitalizaci tohoto objektu, zejména jeho vstupní části. V současné době se zpracovává architektonická studie, která bude respektovat původní prvky kláštera a současně navrhne úpravu pro širší využívání opavskou kulturní veřejností. Výsledky studie budou známy na jaře 2008. O finanční prostředky na revitalizaci této kulturní památky bude město žádat z fondů Evropské unie. Aktuální využití Domu umění je různorodé. Své sídlo zde má Základní umělecká škola zaměřená na výtvarné obory, která má samostatný vstup ze Solné ulice. Provoz výstavních síní zajišťuje občanské sdružení Bludný kámen. V přízemí objektu se nachází Vinárna U Přemka.

Kniha

Bruntál, Frýdek-Místek, Krnov, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Vrbno pod Pradědem a další, to jsou místa a obce, do nichž se vypravíme s expozicí Slavné vily Moravskoslezského kraje. Historizující stavby i první výhonky moderny vyrůstaly z inspirace samotným srdcem habsburské monarchie.

Nebylo divu, vždyť se zde uplatnili Vídní a zpětně Vídeň formující tvůrci jako Josef Hoffmann, Leopold Bauer, Otto Prutscher nebo dvojice Franz von Kraus a Josef Tölk. Nezůstali však osamoceni, neboť i místní architekti a stavitelé přejímali módní trendy. Průlom v dosavadní podobě střední Evropy po I. světové válce ovšem proměnil i architektonickou scénu. Na jedné straně dozníval vliv výše zmíněných osobností, spojených s předválečnými elitami. Současně dozrávala nová klientela, silná střední třída, a s ní spojená mladá generace architektů jako Karel Kotas, Jacques Groag, Otto Reichner nebo bratři Šlapetové. Navzdory novým politickým hranicím však proces kulturního prolínání nebyl přerušen. Vedle doznívajícího vlivu Vídně se nově prosazovala česká centra - Brno a Praha a neobvykle silně – v díle bratří Šlapetů – tehdy německá Vratislav. V epoše od konce druhé světové války do počátku 90. let se téma vily stalo z dějinných příčin okrajovou záležitostí, ale i tehdy vznikaly důvtipné domy, jakými jsou například stavby od Emila Přikryla v Bílovci. K renesanci vily jako architektonického tématu došlo v Moravskoslezském kraji teprve od druhé půle 90. let minulého století.

Více o knize Slavné vily Moravskoslezského kraje.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník