SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Fotogalerie: Moravskoslezské vily v Bruntále

FOIBOS - 7. 3. 06:45
Fotogalerie: Moravskoslezské vily v Bruntále

do 29. března 2009 je otevřena výstava odhalující slavnou i pozapomenutou historii rodinného bydlení... Ve velké výstavní síni zámku Bruntál společně s námi nahlédněte do světa slavných vil, projděte se napříč staletími naplněnými architekturou až po okraj.

Slavné vily Moravskoslezského kraje, stará i současná architektura severní Moravy a Slezska, výjimečné domy a slavní lidé, jejichž životní příběhy spolu souvisejí...

Výstava vypovídající o charakteru rodinné architektury; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

Velká výstavní síň zámku Bruntál
Muzeum v Bruntále
Zámecké náměstí 7, 792 01 Bruntál
Tel.: 554 717 947, 554 717 949
Fax: 554 718 558
E-mail: muzeumbruntal@seznam.cz
www.Bruntal-zamek.cz

výstava je otevřena od 6. března 2009 do 29. března 2009

úterý - neděle 10.00 - 16.00 hodin

Kniha

Bruntál, Frýdek-Místek, Krnov, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Vrbno pod Pradědem a další, to jsou místa a obce, do nichž se vypravíme s expozicí Slavné vily Moravskoslezského kraje. Historizující stavby i první výhonky moderny vyrůstaly z inspirace samotným srdcem habsburské monarchie.

Nebylo divu, vždyť se zde uplatnili Vídní a zpětně Vídeň formující tvůrci jako Josef Hoffmann, Leopold Bauer, Otto Prutscher nebo dvojice Franz von Kraus a Josef Tölk. Nezůstali však osamoceni, neboť i místní architekti a stavitelé přejímali módní trendy. Průlom v dosavadní podobě střední Evropy po I. světové válce ovšem proměnil i architektonickou scénu. Na jedné straně dozníval vliv výše zmíněných osobností, spojených s předválečnými elitami. Současně dozrávala nová klientela, silná střední třída, a s ní spojená mladá generace architektů jako Karel Kotas, Jacques Groag, Otto Reichner nebo bratři Šlapetové. Navzdory novým politickým hranicím však proces kulturního prolínání nebyl přerušen. Vedle doznívajícího vlivu Vídně se nově prosazovala česká centra - Brno a Praha a neobvykle silně – v díle bratří Šlapetů – tehdy německá Vratislav. V epoše od konce druhé světové války do počátku 90. let se téma vily stalo z dějinných příčin okrajovou záležitostí, ale i tehdy vznikaly důvtipné domy, jakými jsou například stavby od Emila Přikryla v Bílovci. K renesanci vily jako architektonického tématu došlo v Moravskoslezském kraji teprve od druhé půle 90. let minulého století.

Více o knize Slavné vily Moravskoslezského kraje.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník