SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Půvaby pátého pražského obvodu

FOIBOS - 15. 2. 23:00
Půvaby pátého pražského obvodu

Znáte slavné stavby svého města? Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se kolem. Pražské ulice jsou překrásné... Zveme Vás k prohlídce Hotelu Andel´s. Dveře se otevírají, vstupte!

Andel´s je označován za první skutečně designový hotel u nás. S pokojovými interiéry, o které se postarala londýnská firma Jestico + Whiles s »opulentní střídmostí« (jak napsal prestižní časopis The Architectural Review), se setká jen hotelový host, ale poutavý je i exteriér stavby či kavárna, která vystupuje do prostoru maličkatého náměstíčka nazvaného Domino Piazza. Pasáží, která ústí do Radlické ulice, je hotel spojen s multikinem Village Cinema (Satra Picek Architects). V jeho bezprostřední blízkosti se pak nacházejí další novostavby rozsáhlého projektu Anděl City. Ale o nich nemusí kolemjdoucí nic tušit: koncept zástavby původně průmyslového areálu totiž předepisuje členění na menší celky, respektuje měřítko a různorodost zástavby Smíchova. Proto i to malé náměstí, které přímo zve k usednutí na lavičku, proto různorodost architektonických rukopisů… Architektonickými odborníky je Hotel Andel´s řazen k tomu nejlepšímu, co v rámci tzv. Nového Smíchova vzniklo. Ostatně jeden ze spoluautorů projektu Tomáš Prouza v médiích naznačil, že by byl rád, kdyby si hotel dobře rozuměl například s protilehlou (a čerstvě rekonstruovanou) Smíchovskou synagogou, jíž ve třicátých letech vtiskl funkcionalistickou podobu Leopold Ehrmann. Hotel je čtyřhvězdičkový a má 239 pokojů. Uvnitř je dále konferenční centrum, restaurace, lobby bar a fitness centrum. V pasáži se nachází bowling s čtyřiadvaceti drahami. Fasáda hotelu je inspirována kouzlem z hrubé stavby, říká v časopisu Beton inženýr Marek Sodomka, který s architekty z ateliéru D3A na projektu spolupracoval. A se zaujetím pro svůj oblíbený materiál píše: »Doufám, že fasáda s pruhy z pohledového betonu bude kontrolovatelně stárnout, na rozdíl od hliníkových oken a dýhových fasádních panelů, kterým časem zpuchří gumičky a vypadají šroubky, jež bude nutné vyměnit. Betonové pruhy budou jen očištěny a případně natřeny. Dům si zachová svoji podstatu, i když okna a fasádní panely budou nahrazeny jinými.«

www.slavnestavby.cz

Přejeme Vám příjemné čtení a pěkné procházky pražskými ulicemi...

Více o Slavných stavbách Prahy 5.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník