SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Slavné vily Olomouckého kraje poprvé v Prostějově

FOIBOS - 30. 12. 09:27
Slavné vily Olomouckého kraje poprvé v Prostějově

Ojediněle úspěšná výstava o historii vilové architektury, rodinném bydlení i osudech stavebníků a majitelů slavných vil Olomouckého kraje...

Architektonicky významná či zajímavá rodinná sídla, která vznikala od poloviny 19. století do současnosti na území olomouckého regionu, mapuje výstava Slavné vily Olomouckého kraje i stejnojmenná publikace.

Projekt prezentuje pět desítek významných staveb. Navazuje na výstavní a ediční řadu Slavné vily, která postupně představuje architektonicky zajímavé objekty celé republiky.

Olomouc, Prostějov, Přerov, Jeseník, Teplice nad Bečvou, Lutín, Hranice, Lipník nad Bečvou, Velký Týnec, Háj u Mohelnice, to jsou města a obce, do nichž je možné podniknout výlet na výstavě a s doprovodnou knihou Slavné vily Olomouckého kraje.

„Svoje stavby zde v představovaném období od poloviny 19. století do dnešních dnů zanechali jak architekti zvučných jmen, tak málo známí, přesto však pozoruhodní tvůrci. O secesní olomoucké vile Primavesi vědí mnozí. Málokdo však tuší, že její autoři projektovali i pro další moravská a slezská města, například pro Jeseník a Prostějov. Světové proslulosti se těší i dílo Lubomíra Šlapety, naopak neméně krásné stavby manželů Elly a Oskara Oehlerových teprve čekají na zhodnocení. Stejně jako soubor obydlí šumperských či olomouckých podnikatelů 19. století nebo výkvět prostějovského funkcionalismu,“ sdělil Pavel Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc, autor koncepce výstavy a editor publikace.

„Zajímalo nás nejen to, v jakém stylu byly vybrané domy vystavěny, ale i to, jakou formu domova představují. Na padesáti komorních příbězích se tak rozvíjí vyprávění o padesáti příkladech hledání novodobé podoby domova,“ řekl Zatloukal s tím, že kurátoři museli vybírat z mnohem většího počtu staveb.

„Konečný výběr byl motivován nejen kvalitou vlastních objektů, ale také snahou postihnout typologii a naznačit rukopis nejzajímavějších autorů,“ doplnil ředitel MUO.

Jak na výstavě, tak v publikaci je přitom nejméně zastoupena současná architektura. „Přes veškerou snahu jsme nalezli jen málo staveb natolik kvalitních, aby obstály jak ve srovnání s ukázkami z předchozích desetiletí, tak s tím, co se v posledních patnácti letech staví v některých jiných částech naší země. To, co jsme objevili, je navíc doslova utopeno v množství balastu,“ upozornil Zatloukal.

Příběhy vil a vůbec rodinného bydlení v rámci Olomouckého kraje, která je podle Zatloukala vzrušující mozaikou často tragických osudů umělců a jejich zákazníků, jsou na výstavě představeny prostřednictvím velkého množství dobové či současné dokumentace - kresby, plány, fotografie, modely, nábytek. Návštěvníci však v sále Trojlodí uvidí také obrazy současného olomouckého malíře Miroslava Šnajdra staršího z cyklu Pocta Gustavu Klimtovi.

„Obrazy Gustava Klimta, jedné z ústředních osobností vídeňské secese, zdobily stěny slavné vily Primavesi. Miroslav Šnajdr se Klimtovým, především pak krajinářským dílem inspiroval a domníváme se, že vystavení jeho pláten v sousedství dobových dokumentů a fotografií bude pro diváky zajímavým doplňkem dokreslujícím atmosféru, jaká mohla v době největší slávy olomoucké novodobé architektury panovat,“ vysvětlil ředitel MUO.

Publikace, která výstavu doprovází, je třetí z ediční řady Slavné vily vydávané pražskou uměleckou agenturou FOIBOS. Předcházely jí knihy o pražských a brněnských rodinných sídlech. Součástí publikace, jejíž vydání finančně podpořil nejen Olomoucký kraj, ale také města Olomouc, Přerov, Prostějov a Šumperk, jsou životní příběhy architektů a stavebníků, osudy domů a také turistický průvodce.

Slavné vily Olomouckého kraje

Nahlédněte s námi do světa vilové architektury, projděte se napříč staletími a prohlédněte si díla nejvýznamnějších architektů, kteří zanechali své otisky v ulicích obcí a měst Olomouckého kraje…

Slavné vily Olomouckého kraje

NÁRODNÍ DŮM Prostějov,
Vojáčkovo nám. 1,
796 01 Prostějov

Otevření výstavy

Národní dům v Prostějově byl poprvé otevřen veřejnosti na sklonku roku 1907. Secesní stavba, navržená architektem Janem Kotěrou, byla již ve své době oceňována jako naprosto ojedinělé pojednání divadelního prostoru.

Z dnešního pohledu jsme si vědomi toho, že výjimečnost Kotěrova projektu, na němž se podílely i další slavné osobnosti - například Jan Preisler, František Kysela, Stanislav Sucharda, Bohumil Kafka a Karel Petr, zůstala dlouhou dobu nepřekonána. V letošním roce Národní dům v Prostějově oslavil sto let své existence.

17. prosince 2007 zde byl, za účasti znalců Kotěrova díla a významných osobností z řad tvůrců, historiků a teoretiků architektury a umění, otevřen sedmý Salon Jana Kotěry. Úvodní slovo pronesl profesor Pavel Zatloukal, součástí programu byla mimo jiné i prohlídka samotného Národního domu, který byl nově zrestaurován.

Zároveň s touto událostí proběhla vernisáž výstavy Slavné vily Olomouckého kraje, ojediněle úspěšné expozice věnované současnosti i historii vilové architektury.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník