SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Slovenské vily v Praze

FOIBOS - 21. 2. 23:00
Slovenské vily v Praze

Slovensko je nám ze všech "cizích zemí" nejbližší. Zveme Vás k procházce dějinami slovenské architektury. A ani to nebude daleko: Dům národnostních menšin, Praha 2, do 28. 2. 2011

Přijměte pozvání na výstavu o půvabech a zajímavostech slovenské vilové architektury. Rodinné domy a vily jak je ještě neznáte: od antických římských vil až po nejaktuálnější architektonickou tvorbu, více než dvě desítky slovenských měst a obcí a šedesát čtyři jedinečných staveb, slavných i pozapomenutých...

Dům národnostních menšin

Vocelova 3/602, Praha 2-Vinohrady
T: 221 419 800
W: www.dnm-praha.eu
otevřeno do 28.2. 2011, denně od 9.00 do 18.00 hodin

Fotogalerie z vernisáže

Výstava a kniha

Díky spolupráci s Ministerstvem kultury Slovenské republiky a agentuře Foibos se podařilo uskutečnit projekt Slávné vily Slovenska. Práci na publikaci Slavné vily Slovenska a na stejnojmenné výstavní expozici dokončil badatelský a autorský tým vedený prof. Ing. arch. Matúšem Dullou, DrSc. v září 2010. Výstava je nyní již podruhé k vidění v Praze: od 25. 1. do 28.2. 2011 ve výstavní síni Domu národnostních menšin.

Výstava (a stejně tak i kniha) Slavné vily Slovenska zaměřuje svou pozornost především na rodinná sídla, postavená od 18. století do současnosti. Objevují se zde ale i římské vily, pocházející z 2. až 3. století. Průřez vilovou architekturou celé Slovenské republiky nabízí divákům a čtenářům celkem 64 vil a rodinných sídel. Osou publikace jsou životní příběhy architektů a stavebníků i příběhy jednotlivých domů. Každý dům hovoří sám za sebe, ukazuje, za jakých okolností vznikal, jak byl navržen, odráží prostředí a dobu svého vzniku. Vybrané stavby jsou příkladem architektonického myšlení, ukázkou životního stylu, charakterizují své tvůrce, majitele i obyvatele.Texty jsou ilustrovány jak historickými, tak současnými fotografiemi a plány.

O projektu

Záštitu nad projektem Slavné vily Slovenska převzal velvyslanec Slovenské republiky v ČR Peter Brňo, který výstavu v Domě národnostních menšin také zahájil. Patronát nad projektem převzala manželka prezidenta Slovenské republiky Silvia Gašparovičová a ministr kultury Slovenské republiky Daniel Krajcer.

Na autorské přípravě se podíleli: Matúš Dulla (ed.), Tomáš Bujna, Zoja Droppová, Ivan Jamnický, Alexandra Klimeková, Janka Kramáriková, Ján Krcho, Igor Krpelán, Klára Kubičková, Zuzana Labudová, Dušan Mellner, Jana Minaroviech, Martin Molnár, Henrieta Moravčíková, Ľubomír Mrňa, Jana Pohaničová, Adriana Priatková, Maroš Semančík, Vladimír Šlapeta, fotografie Ľubo Stacho.

Projekt vznikl ve spolupráci a s finanční podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Medzinárodného višegrádského fondu.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník