SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Jan Kotěra: Rodinný dům

FOIBOS - 9. 7. 22:00
Jan Kotěra: Rodinný dům

Přijďte si do pražské Trmalovy vily prohlédnout letní výstavu, zjistit něco víc o tvorbě architekta Jana Kotěry, jehož výročí letos vzpomínáme! 15. 6. - 31. 8. 2011

Od prvních začátků (Herbenova vila) přes rané realizace (vila Františka Trmala, Vedelína Máchy) k vrcholným stavbám (vila Baťova, vlastní vila na Vinohradech) až po pozdní spíše klasické stavby (Štencova vila, dům V. Rýdla). Rodinný dům je v Kotěrově tvorbě přítomný po celou dobu svého předčasně ukončeného trvání. Můžeme na něm sledovat proměny přístupů architekta k tomuto médiu, od anglického domu, přes modernistický ideál ztělesněný ve vlastní vile v Hradešínské ulici, až po experimenty s kubismem (dvojdům bratrů Mandelíků) a tradičnější formy pozdní tvorby. Na Kotěru navazovali jeho kolegové (Kamil Hilbert) i žáci (Josef Gočár, Otakar Novotný či F. L. Gahura). Celý projekt si do budoucna klade za cíl zpracovat i další Kotěrovy vily a rodinné domy včetně hojného počtu nerealizovaných projektů (Kramářova vila Barbo Christo na Krymu či Peiskerův dům ve Žďáru u Borohrádku, velmi podobný Trmalově či Herbenově stavení). Na výstavě v Trmalově vile bude k vidění také Kotěrův nábytkový design a mobiliář.

kontakt

T: +420 274 772 362
T: +420 274 774 451 (ředitelka)
E: k.jiratova@foibos.cz
W: http://www.trmalovavila.cz/

otevírací doba

prohlídky
Út - Pá 12:00, 14:00, 16:00
So - Ne 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

knihkupectví architektury
Út - Ne 10:00 - 18:00

vstupné
hodinový prohlídkový okruh 40,-Kč
studenti, důchodci, ZTP 20,- Kč

jak se k nám dostanete

Vilová 11
Praha 10 – Strašnice
Zobrazit na mapy.cz

TRAM: 7, 19, 26 na zast. Strašnická
22 na zast. Průběžná

METRO: A, stanice Strašnická

KOLO: nedaleko vily vede cyklostezka A24

AUTO: Jeďte po Vinohtradské směrem z centra, minete ulici Starostrašnickou, pokračujte rovně ca 200 m po Černokostelecké a zabočte doprava na ulici Saratovskou. Po 300 m odbočte opět doprava na ulici Věšínovu. Jeďte pořád rovně, po 100 m opět přejedete ulici Starostrašnickou a pokračujte rovně, až přijedete k Trmalově vile. Tuto trasu doporučujeme především kvůli jednosměrným ulicím v okolí vily.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník