SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

O výstavě

Individuální bydlení je oblastí, kde experimenty tvůrců nacházejí úrodnou půdu. Proto na vilových stavbách můžeme vyložit a interpretovat celé dějiny architektury. Tak je tomu i v českých zemích a na Slovensku, a to nejen v metropolích v Praze, v Bratislavě a v Brně, ale ve všech regionálních průmyslových, hospodářských a kulturních centrech a leckdy i na venkově. Jednotlivé oblasti se samozřejmě geograficky, klimaticky a zejména historicky liší a obytná architektura individuálních staveb to většinou citlivě reflektuje. Výběr 120 vil do české a 65 vil do slovenské knihy a na výstavu nebyl ničím jednoduchým. Snahou bylo zachytit nejvýznamnější příklady ze všech oblastí, neopomenout důležité stylistické projevy i vůdčí osobnosti z řad stavebníků a architektů.

Česká část výstavy, připravená prof. Vladimírem Šlapetou a prof. Pavlem Zatloukalem se zaměřila na vily od 19. století do současnosti, slovenský výběr, vedený panem prof. Matúšem Dullou, je bohatší například o dva příklady římských vil ze 3. století.

Jména jako Jan Kotěra, Josef Gočár, Dušan Jurkovič, Michal Milan Harminc, ale i jména méně známá, avšak neméně významná, Vás provedou světem vilové architektury, odhalí příběhy stavebníků a majitelů, nechají nahlédnout do doby a prostředí vzniku jejich staveb…

TOPlist SEO Rozcestník