SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Slavné vily Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech

FOIBOS - 12. 3. 23:00
Slavné vily Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech

Kotěrovo centrum – Trmalova vila pořádá ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech výstavu Slavné vily Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech. Výstavu v malebných prostorách Trmalovy vily v pražských Strašnicích si můžete prohlédnout od 1. 4. do 17. 5. 2009.

Výstava připomíná poněkud pozapomenuté dílo architekta Jana Kotěry, louneckou kolonii, vystavěnou pro železniční zaměstnance. Při stavbě této městské čtvrti uplatnil Kotěra jako první v Čechách myšlenku architektury zahradního města, inspirován znalostmi podobných německých a anglických projektů. Jeho cílem bylo vybudovat samostatné město ve městě, spojit výhody venkova i města v jeden celek.

Podle plánu z roku 1909 se měla kolonie skládat nejen z rodinných domků pro železniční zaměstnance, ale její součástí měla být i škola, kostel, obchody, restaurace, lázně a prádelny. Nedostatečné financování ze strany investora však způsobilo, že původní projekt byl realizován pouze částečně. Podařilo se postavit jen horní, tzv. vilovou část kolonie, včetně dvou prádelen. Po válce se Kotěra do Loun vrátil a podle jehonávrhů byly postaveny ještě tzv. Osmidomy. Přestože nebyl projekt dokončen podle původního plánu, je tento celek třiapadesáti domů v Kotěrově kolonii dosud nedoceněným klenotem české moderní architektury.

Kolonie se vyznačuje praktičností. Charakteristické je také lehké ornamentální zdobení a pálené cihly kombinované s režným zdivem. Celkem zde bylo postaveno devět různých typů domů, každý z nich byl určen pro dvě až jedenáct rodin.

Výstava Vám přiblíží vývoj zahradních měst, osobnost autora, realizaci kolonie a nahlédne i do sociálního a demografického složení obyvatel kolonie krátce po jejím vzniku.

K vidění bude soubor unikátních dobových fotografií, původních plánů, model Kotěrovy kolonie i nejtypičtějšího rodinného domu.

Více o Janu Kotěrovi.

Více o domech pro železniční zaměstnance.

Trmalova vila

Centrum architektury rodinného bydlení

Vilová 11
Praha 10 – Strašnice, 100 00
Zobrazit na mapy.cz

Tel.: 274 772 362
E-mail: info@slavnevily.cz
www.SlavneVily.cz
www.TrmalovaVila.cz

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1
(hodnotilo 1 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník