SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Zprávy

Křížova vila

Jitka Maršová Janušková - Z oboru (15.3.2011 23:00)
Vstupte... aneb Slavné vily s otevřenými dveřmi. Novorenesanční vila v Žatci je sídlem Regionálního muzea K. A. Polánka. Přijďte se podívat!

Architoulky Přemysla Veverky: Čtrnácté

Přemysl Veverka - Architoulky (13.3.2011 23:00)
Píšeme o vilách zcela samozřejmě, jako by tady byly odjakživa, ale není tomu tak. Vily v dnešním slova smyslu se začaly v Praze objevovat zhruba od sedmdesátých let devatenáctého století. Stalo se tak poté, kdy se v Praze konaly roku 1861 obecní volby, první po pádu Bachova absolutismu, a v nichž nad svými německými soupeři překvapivě zvítězili představitelé českých politických uskupení, jak uvádí Rostislav Švácha v knize Od moderny k funkcionalismu.

Soutěž Moje slavná vila

FOIBOS - Z redakce (12.3.2011 23:00)
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.

Pardubické vily konečně on-line

FOIBOS - Z redakce (8.3.2011 23:00)
Zveme Vás k cestě dějinami architektury Pardubického kraje. Známé i pozapomenuté vily, jejich dávné i současné fotografie, plány a kresby a v neposlední řadě příběhy jejich obyvatel a tvůrců. Cyklus článků o pardubických domech otevíráme vilou Františka Wiesnera, která od roku 1879 krášlí Chrudim.

Poslední kraj České republiky za okamžik on-line

FOIBOS - Z redakce (7.3.2011 23:00)
Jestlipak víte, kam jezdil na chalupu Max Švabinský? Kde si nechal postavit vilu František Wiesner, továrník, jehož otec byl ovčákem? Kde je prázdninový dům prvorepublikového ministra obrany Václava Klofáče? Ve středu na Slavných vilách zahájíme postupné zveřejňování domů posledního kraje, který nám schází k završení on-line galerie vilové architektury...

Architoulky Přemysla Veverky: Třinácté

Přemysl Veverka - Architoulky (6.3.2011 23:00)
Minulý týden jsme se prošli Pískem, odkud je do Bechyně malinko přes dvacet kilometrů. Podle pověsti Bechyni založila kněžna Libuše a zdejší území darovala příslušnici své družiny jménem Bohyně. A tak prý souvislost mezi Bohyní (nebo bohyní?) a Bechyní je zřejmá. V minulosti se dokonce na Bechyňsko kladl domnělý hrob kněžny Libuše. Nemusíme věřit všemu, ale jednomu věřme: Bechyně je líbezné město.

Slavné vily a rodinné bydlení v proměnách času

Radomíra Sedláková - www.stavebni-forum.cz - Napsali o nás (6.3.2011 23:00)
V knihkupectvích se prodává řada knih s názvem Slavné vily a Českem putuje stejnojmenný cyklus výstav. Pod pojmem „vila“ se skrývá ledacos, od velkých vícegeneračních sídel až po minimalistické rodinné domky. Pokud by se však někdo chtěl dozvědět, jaký je rozdíl mezi vilou a rodinným domem, neuspěje ani v knize, ani na výstavě a musí jen citem odhadnout, kdy použít ten a kdy onen název. Ze zmíněného knižního cyklu a výstavy se zdá, že rozdíl tkví ve velikosti a společenském postavení stavebníka. Může být…

Steinova vila

- Z oboru (5.3.2011 23:00)
Pražská vila, postavená v roce 1925 pro Hanuše Steina. Kromě autora projektu, Otto Gramse, se na stavbě podepsal i Eugen Rosenberg. Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se, zveme Vás k prohlídce slavné Steinovy vily. Dveře se otevírají, vstupte!

Výstavy roku: akty i obří sochy

David Kresta - Sedmicka.cz - Napsali o nás (4.3.2011 23:00)
Muzeum umění Olomouc odhalilo plán výstav pro letošní rok. Některé jsou exkluzivní.

Orlickoústecko: Nové výstavy

Orlický deník - Napsali o nás (4.3.2011 13:21)
Až do 3. dubna jste zváni na výstavu Slavné vily Pardubického kraje doplněnou o Lanškrounské vily. Městské muzeum Lanškroun.
TOPlist SEO Rozcestník