SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Zprávy

Architoulky Přemysla Veverky: Sedmnácté

Přemysl Veverka - Architoulky (3.4.2011 22:00)
Jistě to není náhoda – po jedenadvaceti letech autorského, editorského a nakladatelského úsilí vychází roku 1909 poslední, 27. svazek Ottova slovníku naučného a téhož roku začíná na Zbraslavi vyrůstat vila nakladatele Jana Otty (1841–1916).

2011: rok Jana Kotěry

Kotěrovo centrum architektury – Trmalova vila - Z oboru (31.3.2011 22:00)
Včera byl v pražské Trmalově vile zahájen Rok Jana Kotěry. Oslavte s námi 140. výročí narození tohoto velikána české moderní architektury...

Půvaby pražské architektury

FOIBOS - Z redakce (30.3.2011 22:00)
Znáte slavné stavby svého města? Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se kolem. Pražské ulice jsou překrásné... Zveme Vás k prohlídce Gröbeho vily. Dveře se otevírají, vstupte!

Moje slavná vila

FOIBOS - Z redakce (29.3.2011 22:00)
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.

Fotogalerie z vernisáže Středočeských vil v Kladně

foto: Jaroslav Vyšín, Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně - Z redakce (28.3.2011 22:00)
do 10. dubna 2011 je otevřena výstava odhalující slavnou i pozapomenutou historii rodinného bydlení Středočeského kraje... V kladenském Sládečkově vlastivědném muzeu společně s námi nahlédněte do světa slavných vil, projděte se napříč staletími naplněnými architekturou až po okraj.

Architoulky Přemysla Veverky: Šestnácté

Přemysl Veverka - Architoulky (27.3.2011 22:00)
Řada zejména pražských novostaveb vznikala v prvních letech dvacátého století ve slohu rané fáze moderny, secese, která kromě jiného vynikala bohatou dekorativností průčelí s využitím především rostlinných motivů a organických linií. Architekti však posléze, po roce 1905, rezignovali na smyslovou řeč rostlin, v níž se snoubil romantismus s realismem, sen se skutečností, a začali zdůrazňovat „fyzikální“ tvář přírody.

Slavní majitelé, slavní architekti. Pražské vily, které přežily všechno

idnes.cz - Napsali o nás (25.3.2011 12:41)
Vilové čtvrti v metropoli vznikaly již na konci 19. století. Do vzhledu domů promítala své představy řada známých architektů. Tyto vily jsou dnes velmi ceněné a naštěstí přišla doba, kdy mají díky osvíceným majitelům šanci na přežití.

Moje slavná vila

FOIBOS - Z oboru (22.3.2011 23:00)
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.

Architoulky Přemysla Veverky: Patnácté

Přemysl Veverka - Architoulky (20.3.2011 23:00)
Stále se pohybujeme mezi pozdním historismem a modernou, tedy na samém konci devatenáctého století a v prvních letech století dvacátého, a připomeňme, že to byla doba značného myšlenkového kvasu, nejen politického, národnostního a hospodářského, ale i kulturního. Mezigenerační srážky a nevraživost se projevovaly i v různých oblastech uměleckého života.

Slavné stavby on-line

FOIBOS - Z redakce (17.3.2011 15:55)
A máme tu nové překvapení! V pondělí zahájíme postupné zveřejňování slavných staveb jednoho krásného města. Říká se mu Hanácký Jeruzalém a je obdařeno nejen architektonicky a kulturně, známé je také velkými jmény místních rodáků: Alois Fišárek, Matěj Rejsek, Edmund Husserl, Otto Wichterle, Jiří Wolker... už víte?
TOPlist SEO Rozcestník